PV & ENERGY STORAGE · جلسه توجیهی هفتگی بازار
هفته 43 · 19 تا 25 اکتبر 2026
بررسی هفتگی سیاست، قیمتگذاری، پروژهها و فناوری - و معنای آن برای منبعیابی شما
منتشر شده در 26 اکتبر 2026 · هوش بازار SINELINK
در یک نگاه
اروپا بی سر و صدا تعرفه 12 ساله بر شیشه خورشیدی چین را حذف کرد
در 21 اکتبر، کمیسیون اروپا لغو تعرفه های ضد دامپینگ و جبرانی بر روی شیشه های خورشیدی از چین را اعلام کرد که از 22 اکتبر اجرایی می شود. این اقدامات از 2014 - تقریباً 12.5 سال است - با 17.5٪ - 75.4٪ ضد دامپینگ و 3.2٪ - 17.1٪ جبران. دلیل اعلام شده این است که تولید شیشه خورشیدی اتحادیه اروپا متوقف شده است و بعید است که دوباره شروع شود. عوارض پرداخت شده از زمان بازبینی انقضا در 22/07/2025 باز میشود، بدون بهره. برای هر کسی که ماژول ها را در اروپا مونتاژ می کند یا منبع می دهد، این یک تغییر مستقیم ورودی-هزینه است، نه یک سیگنال سیاست.
موانع تجاری جریان را کاهش نمی دهد
داده های گمرک چنین می گوید - صادرات باتری لیتیوم یون چین به اتحادیه اروپا در ژانویه تا سپتامبر به 31.2 میلیارد دلار رسید که 46 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل و حدود 40 درصد از کل صادرات باتری چین (78.8 میلیارد دلار، +42.2%) افزایش یافته است. اینورترها داستان واضحتری را بیان میکنند: پس از اینکه اتحادیه اروپا تامینکنندگان چینی را از پروژههای تامینشده توسط اتحادیه اروپا در ماه مه منع کرد، صادرات اینورتر چینی به اتحادیه اروپا در سهماهه سوم همچنان با 34.5 درصد افزایش در سال به 1.7 میلیارد دلار رسید و صادرات جهانی اینورتر به 4.5 میلیارد دلار (+31.9%) رسید. تقاضا از طریق محدودیت ها راه خود را پیدا می کند.
بحث قیمت سدیم سخت تر شد
معاملات آتی کربنات لیتیوم در 22 اکتبر زیر 100000 یوان در هر تن بسته شد، و محاسبات تغییر کرده است: سلولهای LFP سر خط اکنون حدود 0.38 یوان / وات ساعت در برابر تقریباً 0.45 یوان / وات ساعت برای سلولهای سدیم تولید انبوه هستند. سدیم به عنوان جایگزین ارزان قرار گرفته بود. با این قیمت لیتیوم اینطور نیست. خریداران دارای سدیم در فهرست نهایی مناقصه ذخیره سازی 2027 باید قبل از اینکه متعهد شوند، اعداد را دوباره اجرا کنند.
دو خط لوله ذخیره سازی بسیار بزرگ برای مناقصه باز شد
SPPC عربستان سعودی 27 توسعه دهنده را برای دومین گروه BESS خود - 3,000 مگاوات / 12,000 مگاوات ساعت در شش پروژه از پیش واجد شرایط کرد - در حالی که NYSERDA نیویورک اولین درخواست ذخیره انرژی فله خود را با هشت پروژه به ارزش تقریبی 950 مگاوات و بیش از 6 میلیارد دلار سرمایه گذاری خصوصی به پایان رساند. مناقصه SECI 800 مگاوات / 3200 مگاوات ساعت هند در 30 اکتبر و مناقصه 200 مگاوات PV شناور رواندا + 800 مگاوات ساعت IPP در 12 نوامبر بسته می شود.
هفته فناوری: محصولات واقعی، به اضافه یک عدد که هنوز نباید به آن اعتماد کنید
PowerTitan 3.0 Sungrow به ماژولهای SiC هیبریدی onsemi منتقل شد (+0.4% راندمان اینورتر، اوج بالای 99.3%). Fraunhofer ISE یک سلول کیسه ای سیلیکونی کربنی 280 Wh/kg منتشر کرد - اما فقط تحت فشار پشته 1000 کیلو پاسکال. جینکو یک ماژول مسکونی 510 وات را با بازده ماژول ادعایی 25.52 درصد راه اندازی کرد. و EVE یک سلول سکه تمام حالت جامد بدون آند را در 1045 Wh/L نشان دادند. هیچ کدام از اینها تعهد تولید انبوه نیست. به طور جداگانه، مدیر ارشد فناوری Jinko کاهش قیمت ماژول 50 درصد دیگری را طی پنج سال پیش بینی کرد - یک دیدگاه شرکتی، نه یک پیش بینی بازار.
مانیتورهای بازار این هفته اضافه شدند: سلول های ذخیره سازی، نصب و شارژر
ذخیره سازی: سلول های LFP (280/314Ah) در حدود CNY 0.36/Wh قرار دارند و در حال حرکت هستند، در حالی که سیستم های کامل خنک کننده مایع 2 ساعته سمت AC در 0.52-0.63 CNY در وات ساعت نگه می دارند. تغییر تخفیف مالیات صادراتی، سفارشهای Q1 2027 را وارد Q4 2026. نصب میکند: Arctech بیش از 110 گیگاوات محمولههای تجمعی و 30 گیگاوات در سال ظرفیت ردیاب در کارخانههای هند و عربستان سعودی ادعا میکند. GameChange 258 مگاوات بر ثانیه را در بنبان، مصر رزرو کرد. شارژ: چین 24.7 میلیون امتیاز شارژ (+37.2% سال سالانه) را پشت سر گذاشت و حتی سازنده دولتی الجزایر اکنون شارژرها را به ایتالیا ارسال می کند.
هفته به تعداد
ارقام کلیدی هفته در یک مکان، برای ارجاع سریع قبل از جزئیات زیر.
| متریک | ارزش | توجه داشته باشید |
| تعرفه شیشه های خورشیدی اتحادیه اروپا بر چین لغو شد (21 اکتبر از 22 اکتبر اجرایی شد) | 12.5 yrs از وظایف حذف شده است |
پس از میلاد 17.5-75.4٪ و CVD 3.2-17.1٪ از بین رفته است. تولید اتحادیه اروپا متوقف شد. عوارض پرداخت شده از 22/07/2025 قابل استرداد، بدون بهره |
| صادرات باتری لیتیوم یون چین به اتحادیه اروپا، ژانویه-سپت (گمرک) | 31.2 میلیارد دلار (+46% سالانه) |
حدود 40 درصد از کل صادرات باتری لیتیوم چین به 78.8 میلیارد دلار (+42.2%). SCMP با استناد به گمرک چین، 22 اکتبر |
| صادرات اینورتر چین به اتحادیه اروپا، Q3 2026 | 1.7 میلیارد دلار (+34.5% سالانه) |
علیرغم محدودیت ماه می بر تامین کنندگان چینی در پروژه های تامین مالی شده توسط اتحادیه اروپا؛ صادرات جهانی اینورتر 4.5 میلیارد دلار (+31.9%) |
| گروه دوم BESS SPPC عربستان - توسعه دهندگان از پیش واجد شرایط | 3000 مگاوات / 12,000 MWh 27 فهرست نهایی |
شش پروژه؛ فهرست شامل EDF، Kepco، Marubeni، Masdar، ACWA، Envision، Gotion، TotalEnergies، Tesla (20 اکتبر) |
| NYSERDA اولین درخواست ذخیره انرژی انبوه (ایالات متحده، 21 اکتبر) | ~ 950 مگاوات 8 پروژه |
بیش از 1.6 میلیارد دلار سرمایه گذاری خصوصی پیش بینی می شود. Flatiron's Blue Spruce 133 MW و پالادیوم 123 MW/492 MWh در برانکس. COD تا پایان 2030 |
| مناقصه PV زمینی آلمان افتتاح شد (23 اکتبر) | 2,226 MW | حراج Bundesnetzagentur راه اندازی شد. جدا از سری مناقصه نوآوری ذخیرهسازی خورشیدی |
| معاملات آتی کربنات لیتیوم (چین، 22 اکتبر) | زیر 100000 یوان / تن |
بیش از 3 درصد کاهش بسته شد. سلول های LFP ~CNY 0.38/Wh در مقابل سلول های سدیم ~CNY 0.45/Wh - سدیم مورد قیمت خود را از دست می دهد |
| پلی سیلیکون، نقطه چین (مرجع شرکت 22 اکتبر) | CNY 38.66-42.96 / کیلوگرم | تخت در هفته؛ قرارداد اصلی آتی ~ 36,755 یوان / تن، -5.33٪ در هفته منتهی به 19 اکتبر (Huatai Futures) |
| سلول ذخیره سازی LFP، نقطه چین (SMM، 23 اکتبر) | 0.3655 /Wh (280Ah) |
314Ah 0.3625/Wh; ظرف باتری 5MWh سمت DC 0.444/Wh; سیستم خنککننده مایع 2 ساعت سمت AC 0.52-0.63/Wh - سیستمها صاف در حالی که سلولها رانده میشوند |
| قیمت تحویل ماژول TOPCon چین، هفته 15 تا 21 اکتبر (InfoLink) | CNY 0.65-0.73 / W | مقیاس سودمند؛ توزیع شده 0.68-0.76/W; BC 0.75-0.77/W ابزار، 0.78-0.81/W توزیع شده. کل زنجیره مسطح |
| زیرساخت شارژ چین، پایان سپتامبر (اداره ملی انرژی) | 24.78 متر واحد (+37.2% سالانه) |
عمومی 5.207 متر (+16.3%)، خصوصی 19.570 متر (+44.0%)؛ 23 اکتبر اعلام شد |
1. نظارت بر سیاست و تجارت
اروپا - تعرفه شیشه های خورشیدی پس از 12.5 سال لغو شد
اتحادیه اروپا تعرفه های ضد دامپینگ و جبرانی بر روی شیشه های خورشیدی چینی را حذف کرده است. کمیسیون اروپا در 21 اکتبر 2026 اعلام کرد که تعرفه قطعی ضد دامپینگ و تعرفه جبرانی واردات شیشه های خورشیدی مبدأ چین را از 22 اکتبر لغو می کند. - the day after publication in the Official Journal. The measures had been in place since 2014, roughly twelve and a half years. Rates being removed: anti-dumping 17.5%-75.4% (country-wide rate 67.1%) and countervailing 3.2%-17.1% (country-wide rate 17.1%). The stated basis for repeal is that the EU solar glass industry has stopped production and is unlikely to restart within a foreseeable timeframe, so the measures no longer serve their purpose. Covered product: tempered soda-lime flat glass with the specified solar characteristics (heat resistance to 250 C per EN 12150, thermal shock resistance delta 150 K per EN 12150, mechanical strength >=90 N/mm2 به ازای EN 1288-3)، کد CN سابق 7007 19 80. بازپرداخت: واردکنندگان میتوانند عوارض پرداختی را از زمان شروع بازبینی انقضا در 22-07-2025، تحت قوانین گمرک اتحادیه اروپا، بدون بهره مطالبه کنند.
قابل اقدام برای خریداران اروپایی:عرضه شیشه را مجدداً نقل قول کنید و بررسی کنید که آیا هر شیشه ای که از 22/07/2025 وارد شده است واجد شرایط بازپرداخت وظیفه است یا خیر. صرفه جویی در هر تن بستگی به نرخ اعمال شده برای تامین کننده شما دارد.
منبع: اطلاعیه کمیسیون اروپا از طریق انجمن صنعت فتوولتائیک چین / شبکه انرژی چین (2026-10-21 تا 10-23)؛ Mlex از طریق The European Post (2026-10-21)؛ مجله pv (22-10-2026)
اروپا - ابزارهای تجاری جدید امضا شد، هنوز در مرحله پیشنهاد
بروکسل آشکارا در حال مطالعه سهمیههای واردات و یک مکانیسم قطع اضطراری است. پس از نشست 16 اکتبر اتحادیه اروپا، که در آن عدم تعادل تجاری چین به عنوان یک موضوع اصلی در نظر گرفته شد، اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون در 21 اکتبر گفت که اتحادیه اروپا ابزارهای تجاری جدیدی را برای مقابله با واردات ارزان قیمت، با سهمیههای وارداتی و تعرفههای صنعتی در دست بررسی و حفاظت از بخشهای شیمیایی معرفی خواهد کرد. یک مقاله مفهومی فرانسوی-آلمانی که در کنار آن در گردش است، شامل یک «سوئیچ قطع اضطراری» برای افزایش شدید واردات است. هیچ کدام از اینها هنوز قانون نیست- آن را به عنوان جهت سفر در نظر بگیرید، نه به عنوان یک قانون که باید از آن پیروی کنید. برای برنامههای تامین منابع 2027-2028 بسیار بیشتر از محمولههای Q4 اهمیت دارد.
منبع: گزارش رسانه های تجاری چین از نشست اتحادیه اروپا و بیانیه های فون در لاین (2026-10-16 تا 10-23)
جریان هایی که قرار بود مانع از آن شوند
صادرات باتری و اینورتر چینی به اتحادیه اروپا همچنان در حال افزایش است- صادرات باتری لیتیوم یون چین به اتحادیه اروپا در ژانویه تا سپتامبر به 31.2 میلیارد دلار رسید که 46 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است که تقریباً 40 درصد از کل صادرات باتری لیتیوم چین به ارزش 78.8 میلیارد دلار (+42.2%) است. در مورد اینورترها: پس از اینکه اتحادیه اروپا تامینکنندگان چینی را از پروژههای با بودجه اتحادیه اروپا در ماه مه 2026 منع کرد، صادرات اینورتر چین به اتحادیه اروپا در سه ماهه سوم همچنان با 34.5 درصد افزایش نسبت به سال قبل به 1.7 میلیارد دلار رسید، در مقابل صادرات جهانی اینورتر 4.5 میلیارد دلاری (+31.9%). وود مکنزی سال گذشته تخمین زد که تامین کنندگان چینی بیش از 80 درصد از بازار اینورتر اروپا را در اختیار دارند. همراه با لغو شیشه خورشیدی بخوانید، الگوی این هفته به جای یک جهته ترکیبی است: یک مانع برداشته شده، موانع جدید در حال مطالعه هستند، و حجم هنوز در حال افزایش است.
منبع: South China Morning Post به نقل از گمرک چین (2026-10-22)؛ وود مکنزی از طریق مطبوعات تجاری (سال قبل)
سایر حوزه های قضایی
هند- گجرات چارچوب نظارتی ذخیرهسازی متصل به شبکه را منتشر میکند. کمیسیون تنظیم مقررات برق گجرات در تاریخ 16 اکتبر (23 اکتبر گزارش شد) یک چارچوب اخطار صادر کرد که سیستمهای ذخیرهسازی انرژی متصل به شبکه بالاتر از 1 مگاوات را با حداقل مدت زمان 2 ساعت وصل در 11 کیلو ولت یا بالاتر پوشش میدهد. این برنامه توسعه، تدارک، ارسال و مدلهای تجاری را تنظیم میکند، که به صراحت شامل ذخیرهسازی مستقل، ذخیرهسازی در محل، ذخیرهسازی سمت انتقال و توزیع، و برنامههای سمت کاربر از جمله وسیله نقلیه به شبکه است. GEDA قرار است ظرف سه ماه مراحل ثبت، آزمایش و راه اندازی را منتشر کند. برای تامین کنندگان، این قاعده ای است که بازار را از پروژه های آزمایشی به یک کانال تدارکات قابل تکرار تبدیل می کند.
ایالات متحده- ایلینویز یک برنامه تشویقی ذخیره باتری را افتتاح کرد. در 20 اکتبر در رسانه های تجاری چین گزارش شد. جزئیات مربوط به بودجه، واجد شرایط بودن و تاریخ شروع در گزارش موجود محدود بود. این را بهعنوان سیگنالی در نظر بگیرید که حمایت از ذخیرهسازی در سطح ایالت ایالات متحده حتی با تشدید سیاستهای فدرال همچنان گسترش مییابد، و قبل از اقدام بر اساس آن، شرایط را تأیید کنید.
ایالات متحده- یک نقطه بایگانی تسلا در تجهیزات کریستال کش چینی. پوشش کارخانه PV عمودی 10 گیگاواتی تسلا در تگزاس (گزارش شده از طریق مجله pv، 20 اکتبر) خاطرنشان می کند که یک ثبت اختلاف حق اختراع نشان می دهد که پروژه قصد دارد تجهیزات کشش کریستال تک کریستالی چینی را وارد کند (ingot-grow). فراتر از خود مناقشه، این یادآوری میکند که لایه تجهیزات زنجیره تامین - نه فقط ماژولها و سلولها - جایی است که مجموعه بعدی سوالات تجاری در آن قرار میگیرد و ظرفیت ساخت ایالات متحده هنوز در مورد ابزار چینی مشخص میشود.
منبع: اطلاعیه کمیسیون تنظیم مقررات برق گجرات از طریق رسانه های تجاری چین (2026-10-16، گزارش 10-23). رسانه های تجاری چین در ایلینوی (2026-10-20)؛ مجله pv در تسلا تگزاس (20-10-2026)
چین - انضباط طرف عرضه ادامه دارد
MIIT مجدداً کمپین ضد "تغییر" برای PV و ذخیره سازی را تأیید می کند- در جلسه توجیهی سیاست شورای دولتی در 20 اکتبر، وزارت صنعت و فناوری اطلاعات گفت که اصلاح رقابت نابسامان و غیرمنطقی در بخشهای ذخیرهسازی PV و نوع جدید را عمیقتر میکند، نظارت بر ظرفیت و هشدار اولیه را تقویت میکند و خاطرنشان کرد که قیمتهای ماژول اصلی در طول ژانویه تا سپتامبر تثبیت شده است. این پسزمینه سیاست کاهش ظرفیت و فعالیت کف قیمت گزارششده در هفتههای اخیر است. برای خریداران خارجی، مفهوم عملی بدون تغییر است: سیاست چین در حال حاضر قیمت ها را در حاشیه بالا می برد در حالی که تقاضا آنها را پایین می آورد.
منبع: MIIT در جلسه توجیهی سیاست شورای دولتی (2026-10-20) از طریق رسانه های چینی
2. قیمت گذاری و زنجیره تامین
روی سطح صاف، زیر آن نرم است
InfoLink: هیچ چیز در زنجیره در هفته منتهی به 21 اکتبر جابجا نشده است. ارزیابی نقطه ای هفتگی InfoLink Consulting (هفته مرجع 15 تا 21 اکتبر) هیچ تغییری را در بخش های اصلی ثبت نکرده است. در چین، قیمتهای واقعی ماژول TOPCon تحویلی CNY 0.65-0.73/W برای مقیاس کاربردی و CNY 0.68-0.76/W برای توزیع شده است. ماژولهای BC حدود CNY 0.75-0.77/W و توزیع CNY 0.78-0.81/W هستند. قیمتهای مرجع پلی سیلیکون در 40-43 یوان / کیلوگرم برای درجه شارژ نوع N و 40-41 CNY / کیلوگرم برای گرانول باقی میماند.- گزارشهای مربوط به مواد با قیمت پایینتر منتشر شد اما توسط معاملات واقعی تأیید نشد. ویفرها: CNY 0.95-1.00/Pc برای 183N، CNY 1.03-1.05/Pc برای 210RN، CNY 1.10-1.15/Pc برای 210N. سلولها: CNY 0.30/W (183N)، CNY 0.31/W (210RN)، CNY 0.295/W (210N).
جایی که ریسک منطقه ای قرار دارد- گزارش منطقه ای InfoLink: در خاورمیانه، ادامه درگیری باعث اختلال در حمل و نقل و تاخیر در پروژه ها، پایین نگه داشتن حجم معاملات و نامشخص بودن قیمت های اخیر می شود. اروپا ثابت است. در ایالات متحده، آخرین اعلامیه بخش 232 انتظار میرود که قیمت ماژولهای وارداتی و تولید داخلی را به محض اعمال، با حداقل قیمت واردات به سمت بالا افزایش دهد. در هند، تعداد کمی از سفارشهای اخیر به دلیل ذخیرهسازی خریداران در واکنش به اقدامات ایالات متحده، بیشتر برای پروژههایی که تحت پوشش الزامات محتوای داخلی نیستند، افزایش یافت.
منبع: به روز رسانی قیمت هفتگی مشاوره InfoLink، هفته مرجع 2026-10-15 تا 10-21 (منتشر شده در 22-10-2026)
مرجع قیمت - چین، هفته تا 22 اکتبر 2026 (CNY)
| بخش | مشخصات | قیمت (CNY) | تغییر دهید |
| پلی سیلیکون | درجه شارژ نوع N، مرجع شرکت (22 اکتبر) | 38.66-42.96 / کیلوگرم | تخت |
| پلی سیلیکون | گرانول نوع N (20 اکتبر) | 40.5 / کیلوگرم | تخت |
| ویفر | نوع N 183mm / 210mm / 210R (20 اکتبر) | 0.998 / 1.133 / 1.041 / PC | تخت |
| سلول | TOPCon 183N / 210R (20 اکتبر) | 0.2965 / 0.3095 /W | تخت |
| ماژول | عرضه متمرکز TOPCon 182mm (20 اکتبر) | 0.694 /W | +0.002 |
| ماژول | TOPCon 210 توزیع شد / HJT / BC 210R توزیع شد (20 اکتبر) | 0.7185 / 0.7245 / 0.7655 /W | -0.0048 / +0.001 / مسطح |
| شیشه PV | 2.0 میلی متر / 3.2 میلی متر (21 اکتبر) | 10.5 / 17.0 /m2 | تخت |
| استیل نصب | تیانجین گالوانیزه گرم / Zn-Al-Mg (20 اکتبر) | 5,940 / 4,580 /t | تخت |
| آینده | قرارداد اصلی پلی سیلیکون (بسته شدن در 22 اکتبر) | ~36,755 /t (-1.62%) | پایین |
| آینده | قرارداد اصلی کربنات لیتیوم (بسته شدن در 22 اکتبر) | below 100,000 /t (>3 درصد کاهش) | پایین |
| EPC ذخیره سازی | در مقیاس سودمند، قیمتهای داخلی چین مشاهده شد (22 اکتبر) | 1.02-1.15 /Wh | محدوده مشاهده شده |
قیمتها بر اساس استاندارد چینی به CNY نقل شده است و به هیچ ارز دیگری تبدیل نشده است. قبل از مقایسه با هزینه زمین، مبنای FX قراردادی خود را اعمال کنید. منابع از مبانی متفاوتی استفاده می کنند (شاخص، نقل قول جریان اصلی، محدوده تراکنش، مرجع شرکت). پخش پلی سیلیکون در سراسر منابع این هفته منعکس کننده تفاوت های درجه و طرف مقابل است تا حرکت قیمت واقعی. فولاد نصب شده از این هفته به عنوان بخشی از پوشش گسترده BOS ما پیگیری می شود.
منبع: مرجع قیمت های شرکت databm.com (22/10/2026); TrendForce / Mysteel / Baichuan از طریق روزنامه های چینی (2026-10-20 تا 10-22)؛ مشاوره InfoLink (هفته منتهی به 21-10-2026)؛ گزارش هفتگی پلی سیلیکون Huatai Futures (19-10-2026)؛ گزارش های صنعت چین در مورد قیمت های EPC ذخیره سازی (22-10-2026)
سدیم در مقابل لیتیوم: کراس اوور برگشته است
کربنات لیتیوم زیر 100000 یوان در تن قیمت سدیم را از بین می برد. معاملات آتی کربنات لیتیوم در 22 اکتبر زیر 100000 یوان در هر تن بسته شد که بیش از 3 درصد در روز کاهش یافت و کاهش مداوم را افزایش داد. نتیجه انتخاب شیمی ذخیرهسازی مستقیم است: سلولهای LFP سر خط اکنون حدود 0.38 یوان در وات ساعت هستند در حالی که سلولهای یون سدیم تولید انبوه نزدیک به 0.45 یوان در وات ساعت هستند، بنابراین سدیم دیگر بر قیمت در مناقصههای ذخیرهسازی برنده نمیشود. این صنعت قبلاً قیمت لیتیوم 130000 تا 150000 یوان در تن را به عنوان نقطه اوج سدیم در نظر گرفته بود. Huatai اکنون تخمین می زند که آستانه تا سال 2028 به 81000 یوان در هر تن کاهش یابد.- بازگشت لیتیوم به سرعت اقتصاد سدیم را بازیابی می کند. اگر یک طرح تدارکات 2027 به دلیل هزینه، سدیم را فرض می کند، قبل از قفل کردن، آن را دوباره اجرا کنید.
منبع: صنعت چین و گزارش معاملات آتی از طریق Mysteel / Baichuan / Huatai (2026-10-21 تا 10-22)
نظارت بر بازار - ذخیره سازی: سلول ها می لغزند، سیستم ها نگه می دارند
| بخش | مشخصات | قیمت (CNY) | تغییر دهید |
| سلول ذخیره سازی | LFP 280Ah / 314Ah (SMM، 23 اکتبر) | 0.3655 / 0.3625 / Wh | تخت |
| سلول ذخیره سازی | LFP 100Ah (SMM، 23 اکتبر) | 0.4165 / Wh | تخت |
| ظرف باتری | 5 مگاوات ساعت سمت DC (SMM، 23 اکتبر) | 0.423-0.465 /Wh (متوسط 0.444) | تخت |
| سیستم، سمت AC | ظرف 2 ساعته با مایع خنک شده (InfoLink، هفته تا 21 اکتبر) | 0.52-0.63 /Wh (متوسط 0.58) | تخت |
| سیستم، سمت AC | ظرف 4 ساعته با مایع خنک شده (InfoLink، هفته تا 21 اکتبر) | 0.50-0.55 /Wh (متوسط 0.53) | تخت |
| PCS | متمرکز 2500 کیلووات / 1725 کیلووات (SMM، 23 اکتبر) | 0.0835 / 0.088 /W | تخت |
| PCS | رشته 215 کیلووات (SMM، 23 اکتبر) | 0.111 /W | تخت |
| مواد خام | کربنات لیتیوم درجه باتری (SMM، 23 اکتبر) | 97000 / تن (-2350 در روز) | پایین |
اساس CNY، تبدیل نشده است. SMM و InfoLink از تاریخها و مبانی ارزیابی متفاوتی استفاده میکنند (نقطه SMM از 23 اکتبر؛ هفته مرجع InfoLink از 15 تا 21 اکتبر، که کربنات لیتیوم را در 109000 یوان در تن، -9.2٪ هفته به هفته قرار میدهد) - این شکاف نشاندهنده زمان است، نه تضاد دادهها.
سلول ها به سمت پایین حرکت می کنند. قیمتهای سیستم کامل همچنان پابرجا هستند. داستان این هفته گسترش است: سلولهای ذخیرهسازی LFP سقوط کردند (InfoLink: 100Ah -1.8٪، 280/314Ah -0.7%) در حالی که قیمتهای سیستم سمت DC و سمت AC ثابت چاپ شدند. InfoLink همچنین به چارچوب CNNC 2.98 گیگاوات ساعت (در بالا گزارش شده) اشاره می کند که نزدیک به 0.50 یوان بر وات ساعت فرود می آید، که به عنوان ظرفیت تامین کننده کافی و ادامه رقابت سطح پایین در سیستم های استاندارد مقیاس شبکه خوانده می شود.- تفاوت پروژه به پروژه در حال حاضر عمدتاً از مدت زمان، الزامات تشکیل شبکه، محدوده تجهیزات و مرزهای گارانتی ناشی می شود، نه از جهت بازار.
تغییر تخفیف مالیات صادراتی، سفارشهای 2027 را به Q4 میکشاند.InfoLink (21 اکتبر): با اعمال تعدیل تخفیف مالیات صادراتی چین برای محصولات باتری، برخی از یکپارچهسازان گزارش میدهند که سفارشهایی که در ابتدا برای اجرای Q1 2027 برنامهریزی شده بودند، به Q4 2026. کشیده میشوند که از سلولهای Q4 و ارسال زمانبندی جدید پشتیبانی میکند.- InfoLink یک توقف احتمالی سفارش در اوایل سال 2027 و قیمتگذاری مجدد قیمتهای خارج از کشور را نشان میدهد زیرا تامینکنندگان هزینههای تحویل محلی و انبارداری خارج از کشور را وزن میکنند. اگر برای تحویل Q1 2027 خرید میکنید، انتظار کمتری برای حفظ قیمت از طریق آن پنجره داشته باشید.
منبع: صفحه قیمت ذخیره انرژی SMM (energy-storage.smm.cn, 2026-10-23)؛ توضیح قیمت لحظه ای ESS InfoLink Consulting (21-10-2026)
مانیتور بازار - نصب و ردیاب PV
Arctech اعداد خود را در نمایشگاه REI (22-24 اکتبر، دهلی نو) روی میز قرار می دهد. شرکت اعلام کرد: بیش از 110 گیگاوات محموله های ردیابی و رکاب گیری تجمعی، رتبه دوم تامین کننده ردیاب در جهان (S&P Global)، بیش از 25 گیگاوات ظرفیت ردیابی تجمعی 3-2 پروژه در آن بازار هند و پایگاه های تولیدی در چانگژو، دو سایت در آنهویی، گجرات (هند) و جده (عربستان سعودی). ادعاهای شرکت، بدون حسابرسی مستقل- اما شکل آن برای خریداران مهم است: رهبران ردیاب چینی اکنون در هند و عربستان سعودی تولید می کنند، که تعرفه ها و محاسبات محتوای محلی را دقیقاً در بازارهایی تغییر می دهد که تقاضای ردیاب سریع ترین رشد را دارد.
GameChange Solar یک سفارش ردیاب 258 مگاواتی در بنبان، مصر دریافت می کند- اعلام شده در اکتبر 2026 (تاریخ دقیق در گزارشهای موجود ذکر نشده است): قراردادی با EPC Hassan Allam Constructions برای پروژه ذخیرهسازی خورشیدی بنبان که توسط Infinity Power توسعه یافته است، با استفاده از معماری رشتهای Genius Tracker 1R x 4. این چهارمین پروژه مصری GameChange است که از 3 GWp در مصر و 6.7 GWp در سراسر MENA گذشته است. این نیروگاه 200 مگاوات PV را با 120 مگاوات ساعت BESS ترکیب می کند. برای خریداران در حال نصب، دو مورد میخواند: تقاضای ردیاب در هند و آفریقا به ازای گزارشهای مبتنی بر Wood Mackenzie سریعترین رشد را دارد، و جفت کردن ردیابها با ذخیرهسازی در محل در یک پروژه ترکیبی در حال تبدیل شدن به پیکربندی استاندارد در MENA است.
مرجع هزینه ورودی برای سازه های شیب ثابت- فولاد نصب (به جدول قیمت بالا مراجعه کنید): گالوانیزه تیانجین گالوانیزه گرم CNY 5,940/t و Zn-Al-Mg CNY 4,580/t، صاف در هفته. فولاد محرک اصلی هزینه در قفسه بندی با شیب ثابت است، بنابراین این خط اولین سیگنال شما برای حرکات ساختاری است.
منبع: ارتباطات شرکت Arctech در نمایشگاه انرژی تجدیدپذیر هند در نمایشگاه 2026 (22-10-2026)؛ آینه تجدیدپذیر در GameChange Solar / حسن علام / Infinity Power (10-2026)
نظارت بر بازار -شارژ EV
پایگاه نصب شده چین از 24.7 میلیون نقطه شارژ عبور کرد. داده های اداره ملی انرژی در 23 اکتبر اعلام کرد: زیرساخت شارژ ملی در پایان سپتامبر به 24.777 میلیون واحد رسید که 37.2 درصد نسبت به سال قبل افزایش داشت.- 5.207 میلیون عمومی (+16.3%) و 19.570 میلیون خصوصی (+44.0%). تأسیسات خصوصی تقریباً سه برابر نرخ عمومی در حال رشد هستند، که این همان جایی است که حجم آن کاهش می یابد. شارژ سریع عمومی جایی است که مشخصات تجهیزات و خط لوله مناقصه اروپایی متمرکز شده است.
جغرافیای تامین کننده جدید در حال ورود به بازار شارژ اروپا است. شرکت دولتی SAIEG (Sonelgaz) الجزایر در نظر دارد 250 پست شارژ EV را در پایان اکتبر یا اوایل نوامبر به ایتالیا ارسال کند که در مجموع 450 دستگاه است که از این تعداد 200 دستگاه قبلاً به پرتغال رفته است (مصاحبه با سرویس مطبوعاتی الجزایر، در 13 اکتبر، خریدار، ارزش قرارداد و مشخصات فنی منتشر نشده است). حجم های کوچک- اما نشانه این است که منبع سخت افزار شارژ اتحادیه اروپا دیگر یک بازار سه قاره نیست.
زمینه بازار- آناتومی یک شارژر چینی در اروپا برنده شد. گزارش شده در 12 تا 14 اکتبر، درست قبل از پنجره این هفته، به عنوان زمینه بازار گنجانده شده است: جیانگ سو جینگچانگ نیو انرژی تقریباً 10 میلیون یوان سفارش شارژرهای DC استاندارد 480 کیلوواتی اتحادیه اروپا را با یک اپراتور هلندی، در کنار یک توافقنامه استراتژیک جهانی برای استفاده از هلند به عنوان سکوی پرشی خود در اروپا امضا کرد. این الگو ارزش کپی کردن در ارزیابیهای تامینکننده را دارد: حضور محلی پس از فروش با تشخیص از راه دور، دوام IP55/IK10 با درجهبندی دمای 30- تا 55 درجه سانتیگراد و مه نمک ساحلی، قابلیت همکاری OCPP 1.6، رابطهای چندزبانه و چندپرداختی، و یک بسته شبکه یکپارچه با شارژ ذخیرهسازی که بدون گرید 48 گرید شهری یکپارچه میشود. این شرکت میگوید تجارت خارج از کشور 60 درصد از درآمد را تشکیل میدهد و به شکاف تخمینی شارژ عمومی اروپا بین 300000 تا 400000 امتیاز اشاره میکند - تخمینهای شرکت، نه ارقام رسمی.
منبع: اداره ملی انرژی از طریق رسانه های چینی (2026-10-23)؛ APS / مطبوعات الجزایر در مورد صادرات SAIEG (دسترسی 2026-10-13)؛ گزارش روزانه نانجینگ و صبح نانجینگ در مورد جینگچانگ (2026-10-12 تا 10-14)
نشانگرهای سمت عرضه
ذخیره سازی نصب شده همچنان در حال رشد است. کاهش در سیلیکون تنها تا حدی فرود میآید. دادههای CNESA: چین 102.31 گیگاوات ساعت ذخیرهسازی نوع جدید در ژانویه تا سپتامبر نصب کرده است که 6 درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته است، و تنها در سه ماهه سوم 43.0 گیگاوات ساعت. در بخش سیلیکونی، Huatai Futures تولید هفتگی پلی سیلیکون را به 21.5 تن، کاهش 4.4 درصدی در هفته به هفته، با قرارداد آتی اصلی در 34285 یوان در هر تن و کاهش 5.33 درصدی در هفته منتهی به 19 اکتبر اعلام کرد.- تولیدکنندگان با کاهش موافقت کرده اند، اما همانطور که Huatai خاطرنشان می کند، کاهش ها به طور کامل اجرا نمی شوند و موقعیت پایان ماه مهم است. Mysteel صادرات ویفر در سپتامبر را حدود 108 میلیون قطعه گزارش میکند که 47.2 درصد نسبت به ماه قبل افزایش یافته است، با استفاده از ویفر 54.9 درصد در سپتامبر و نزدیک به 54.5 درصد در اکتبر.
Q3 CATL نشان می دهد که حجم صدا کجاست- CATL درآمد ژانویه تا سپتامبر را 442.14 میلیارد یوان (+56.19%) و سود خالص 64.53 میلیارد یوان (+31.60%) گزارش کرد. فروش ترکیبی برق و باتری های ذخیره سازی از 260 گیگاوات ساعت فراتر رفت، با ذخیره سازی تقریباً یک چهارم کل و حدود 60 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافت. محمولههای ذخیرهسازی لیتیوم جهانی در ژانویه تا آگوست 86 درصد افزایش یافت. این شرکت در حال تکرار به یک سلول با فرمت بزرگ 587 Ah است و می گوید که محصول سدیم TENER آن مشتریان اروپایی را امضا کرده است. برای خریداران، عددی که اهمیت دارد سهم ذخیره سازی است: بزرگترین سازنده سلول اکنون از نظر ساختاری به تقاضای ذخیره سازی وابسته است، به همین دلیل است که شکاف های تحویل به جای قیمت محدودیت تکرار شونده است.
منبع: CNESA از طریق رسانه های چینی (2026-10-20)؛ هفته نامه Huatai Futures (2026-10-19)؛ Mysteel (2026-10-22); نتایج CATL Q3 از طریق رسانه های چینی (2026-10-20 تا 10-21)
3. پروژه ها و معاملات جهانی
تامین کنندگان چینی - برنده خارج از کشور این هفته
| تامین کننده | مشتری / بازار | مقیاس | یادداشت ها |
| ذخیره سازی Trina | بریتانیا - کلارک انرژی / تمپوریس کپیتال | 145 MW 290 MWh |
قرارداد نمونه کارها در 20 اکتبر اعلام شد: پروژه Boat of Garten به شبکه متصل شده است و Fraserburgh و Bramley برای سال 2027 برنامه ریزی شده اند. یک برنده در مقیاس ابزار بریتانیا برای یک OEM ذخیره سازی چینی از طریق شرکای توسعه دهنده-سرمایه گذار محلی. |
| ذخیره سازی Trina | پورتوریکو - انرژی های تجدیدپذیر پولاریس | 35.7 MW 8 ساعته |
در 20 اکتبر برای پروژه پونتا لیما تحت برنامه پورتوریکو ASAP امضا شد. اخطار برای ادامه صادر شد، تحویل تجهیزات مارس-آوریل 2027، COD حدود سه ماهه3 2027، مدت 20 ساله، کل سرمایه گذاری حدود 55-60 میلیون دلار آمریکا. مدت هشت ساعت این مورد را به یک مورد مرجع طولانی مدت در یک قلمرو ایالات متحده تبدیل می کند. |
| پاور دیجیتال هوآوی | یونان - Galani (Faria Renewables) | 49.9 MW 134.16 MWh |
در 22 اکتبر راه اندازی شد: BESS مستقل با استفاده از ذخیره سازی خنک کننده مایع هواوی، توسعه و ساخته شده توسط Faria Renewables، با سرمایه گذاری در دومین حراج ذخیره سازی یونان. نخست وزیر یونان در مراسم راه اندازی شرکت کرد. یکی دیگر از OEM های چینی در بازار ذخیره سازی با پشتوانه حراجی جنوب اروپا فرود آمد. |
| کورنکس (چوننگ نو انرژی) | آلمان / اوکراین / لهستان / رومانی / اسرائیل | ~ 11 گیگاوات ساعت افشا شد |
قراردادهای اعلام شده توسط شرکت: آلمان 3.4 گیگاوات ساعت (IKAV، MoveOn، Cubenergy)، اوکراین 2 گیگاوات ساعت (InterConti)، لهستان 2 گیگاوات ساعت (Takom)، رومانی 1 گیگاوات ساعت (سرمایه گذاری انرژی)، اسرائیل 1.6 گیگاوات ساعت (اورشار)، به اضافه 1 گیگاوات ساعت با NKON در اروپا. CORNEX میگوید در محمولههای ژانویه تا سپتامبر رتبه 3 و در سفارشات جدید رتبه 2 را در سراسر جهان دارد. شرکت گزارش شده، به طور مستقل تأیید نشده است. |
| انرژی جدید WeLion | رومانی - Zalau | 0.5 MW 1 MWh |
پروژه ذخیره سازی تجاری و صنعتی در 20 اکتبر اعلام شد. کوچک، اما بخشی از الگوی قابل مشاهده ذخیره سازی C&I چینی که وارد اروپای مرکزی و شرقی می شود. |
| ذخیره سازی یوانکسین | فهرست هنگ کنگ / خط لوله جهانی | 3.042 میلیارد یوان کتاب سفارش |
در جلسه استماع فهرست، دفترچه سفارشی به مبلغ 3.042 میلیارد یوان شامل 25 پروژه خارج از کشور به ارزش 639 میلیون یوان در سراسر ژاپن، مجارستان، لهستان، ایالات متحده، شیلی، بورکینافاسو و کنیا فاش شد. درآمد خارج از کشور در ژانویه تا آوریل 2026 به 125 میلیون یوان جهش کرد، 44.64 درصد از کل درآمد، در مقابل کمتر از 0.5 درصد برای کل سال 2025. |
با دقت بخوانید: گزارش شخص ثالثی که در این هفته منتشر شد، سفارشات امضا شده شرکتهای ذخیرهسازی چینی در خارج از کشور را برای ژانویه تا سپتامبر در بیش از 600 گیگاوات ساعت، تقریباً دو برابر سال 2025، نشان میدهد. این رقم، توافقنامههای چارچوب و تعهدنامهها را با سفارشهای قطعی همراه میکند، بنابراین آن را به عنوان یک شاخص جهت دار، نه یک عقب ماندگی قابل تحویل، در نظر بگیرید. برندههایی که بهصورت جداگانه در جدول بالا اعلام شدهاند، مواردی هستند که واقعاً میتوانید تأیید کنید.
فعالیت جهانی پروژه
| منطقه | بازیکن | پروژه / رویداد | مقیاس |
| عربستان سعودی | SPPC | گروه دوم BESS به مناقصه می رود: 27 توسعه دهنده برای شش پروژه از پیش واجد شرایط بودند. فهرست نهایی شامل EDF، Kepco، Marubeni، Masdar، ACWA Power، SPIC Shanghai Electric Power، Longyuan، CSG International، Envision، Gotion، TotalEnergies و Tesla است. | 3,000 MW 12,000 MWh |
| ایالات متحده آمریکا (نیویورک) | NYSERDA | اولین درخواست ذخیره انرژی انبوه به این نتیجه رسید: هشت پروژه لیتیوم یونی در سراسر ایالت انتخاب شدند، بیش از 1.6 میلیارد دلار سرمایه گذاری خصوصی پیش بینی می شود، در مقابل هدف دولتی 6 گیگاوات تا سال 2030 | |
| ایالات متحده آمریکا (نیویورک) | انرژی Flatiron | دو پروژه برونکس قراردادهایی را در 21 اکتبر منعقد کردند: ذخیرهسازی صنوبر آبی (133 مگاوات، چهار ساعت) با اتصال به Con Edison و ذخیرهسازی پالادیوم (123 MW/492 مگاوات ساعت) از طریق NYPA. هر دو برای عملیات تجاری تا پایان سال 2030 هدف گذاری شده اند | 256 MW ~984 مگاوات ساعت |
| استرالیا (کوئینزلند) | Atmos Renewables / Valo / Enerven | Teebar BESS: مراسم ساخت و ساز در 20 اکتبر پس از بسته شدن مالی در 2 اکتبر برگزار شد. Valo (شرکت Wärtsilä / RCT Solutions JV در 1 اکتبر راه اندازی شد) GridSolve Quantum2 را در 444 محفظه 4 مگاواتی + کانتینری با نرم افزار GEMS عرضه می کند. Enerven تعادل نیروگاه را شامل پست 275 کیلوولت و خط انتقال تحویل می دهد. تایید استانداردهای عملکرد ژنراتور تشکیل دهنده شبکه تامین شد. COD اواخر 2028 | |
| آلمان | Bundesnetzagentur | مناقصه فتوولتائیک زمینی در اکتبر 23 - آخرین مورد از مجموعهای که هر دو دور آخر آن به میزان قابل توجهی بیش از حد اشتراک داشتند و بیش از 2 گیگاوات جایزه دریافت کردند، افتتاح شد. | 2,226 MW |
| هند | SECI | RfS ذخیره سازی مستقل با اتصال ISTS برای مناقصه باز است. مهلت پیشنهاد اکتبر 30 - یکی از مناقصههای ذخیرهسازی بزرگتر در حال حاضر فعال است | |
| هند (بمبئی) | BEST / SECI | تایید شده: 220 مگاوات PV به اضافه 110 MW/440 مگاوات ساعت BESS تحت PPA 25 ساله برای سرویس دهی به اوج ساعت 18:00 نیمه شب. تعرفه PV 2.86 روپیه در هر کیلووات ساعت، پیک تخلیه ذخیره سازی 2.87 روپیه در کیلووات ساعت، تخمینی صرفه جویی سالانه در حدود 100 کرور روپیه. توسط رگولاتور ماهاراشترا تسویه شده است تا ظرف 24 ماه عملیاتی شود | 220 مگاوات PV 110 مگاوات / 440 مگاوات ساعت BESS |
| رواندا | EDCL / گروه انرژی رواندا | مناقصه IPP برای PV شناور Lake Sake با باتریهای همجا که چهار ساعت ذخیرهسازی را ارائه میکنند. آخرین مهلت برای توسعه دهندگان 12 نوامبر | |
| استرالیا | Akaysha Energy (با پشتیبانی BlackRock) | تامین مالی پرتفوی در 20 اکتبر بسته شد: 1.75 میلیارد دلار استرالیا (حدود 1.22 میلیارد دلار) از یک باشگاه 11 بانکی در بخش های 5، 7 و 10 ساله، که از خط لوله بازار ملی برق 6 گیگاوات / 25 گیگاوات ساعت پشتیبانی می کند. به طور جداگانه، باتری سوپر Waratah از ماه سپتامبر در ظرفیت کامل بوده است | 1.75 میلیارد دلار استرالیا ~6 گیگاوات / 25 گیگاوات ساعت |
| استرالیای جنوبی | دولت ایالتی | هاب انرژی پاک Whyalla: چهار پروژه انتخاب شده با حدود 13 گیگاوات گزارش شده است - یک خط لوله صنعتی بسیار بزرگ به جای یک دارایی تولیدی | ~ 13 گیگاوات |
| ایتالیا (منطقه Marche) | Regione Marche | تماس 8 میلیون یورویی که از 26 اکتبر آغاز می شود و تا 26 فوریه 2027 ادامه دارد (اول می آید، اولین سرویس دهی می شود). هر پروژه باید حداقل یک شارژر DC 50 کیلووات+، حداقل 70 کیلووات تولید تجدیدپذیر (روف پشت بام یا سایبان PV)، حداقل 50 کیلووات ساعت ذخیره سازی و شارژ هوشمند داشته باشد. حداکثر 600000 یورو برای هر پروژه، 75٪ هزینه واجد شرایط. هزینه های واجد شرایط نیز شامل ترانسفورماتورها، شبکه های محلی، کارهای عمرانی و مهندسی می شود | 8 میلیون یورو حداکثر 600 هزار یورو برای هر پروژه |
منبع: رسانه های تجاری چینی در عربستان سعودی SPPC، Trina Storage، Huawei Greece، CORNEX، WeLion و Yuanxin (2026-10-20 تا 10-23)؛ اعلامیه NYSERDA و Flatiron Energy از طریق Business Wire / Power Systems Technology (2026-10-21)؛ مجله pv استرالیا و Energy-Storage.news در Teebar (2026-10-12 تا 10-20); انرژی های تجدیدپذیر اکنون در آلمان، رواندا و اردن (19-10-2026 تا 23-10)؛ رسانه های چینی در بمبئی BEST، Akaysha و Whyalla (2026-10-20 تا 10-23)؛ پورتال تحرک در تماس مارکه (10-2026)
4. فناوری و محصولات
Sungrow PowerTitan 3.0 را روی کاربید سیلیکون هیبریدی منتقل می کند. پلتفرم PowerTitan 3.0 سانگرو اکنون ماژول های قدرت SiC هیبریدی نیمه هیبریدی (اعلام شده در 21 اکتبر) را ادغام می کند: افزایش بهره وری در سطح اینورتر 0.4 درصد، حداکثر راندمان بالای 99.3 درصد و واحدهای تبدیل توان تا 450 کیلووات. onsemi تخمین می زند که یک نیروگاه 100 مگاواتی حدود 475 مگاوات ساعت در سال صرفه جویی می کند- یک محاسبه فروشنده بر اساس دلتای بازده، نه یک نتیجه میدانی اندازهگیری شده. با این حال، SiC در لایه تبدیل نیرو جایی است که دور بعدی ادعاهای بهره وری رفت و برگشت در ذخیره سازی در مقیاس شبکه از آن سرچشمه می گیرد و ارزش آن را دارد که از تامین کننده خود بپرسید که آنها واقعاً از کدام سیلیکون استفاده می کنند.
منبع: Sungrow / اعلام onsemi از طریق رسانه های چینی (2026-10-21)
Fraunhofer ISE: سلول سیلیکون کربنی 280 Wh/kg- با یک ستاره بزرگ Fraunhofer ISE در 21 اکتبر یک سلول کیسه ای 25 Ah با آند سیلیکون-کربن حاوی 51٪ سیلیکون-کربن در ماده فعال آند، به 280 Wh/kg و بیش از 1000 چرخه با ظرفیت نگهداری بالای 83٪ گزارش داد. نتیجه در چاپ ریز است: نتیجه فقط تحت فشار بالای پشته مکانیکی 1000 کیلو پاسکال به دست آمد، و تخریب در 300 کیلو پاسکال به طور قابل توجهی سریعتر بود. بسته بندی صنعتی بهینه شده به حدود 330 وات ساعت بر کیلوگرم تخمین زده می شود. این یک نتیجه تحقیقاتی است، نه یک محصول - اما به شما می گوید که کدام پارامتر (مدیریت فشار خارجی) تعیین می کند که آیا آندهای با سیلیکون بالا به سلول های ذخیره سازی تجاری می رسند یا خیر.
منبع: Fraunhofer ISE (2026-10-21) از طریق رسانه های چینی
EVE Energy یک سلول تمام حالت جامد بدون آند و یک بسته سدیم با عمر طولانی را نشان می دهد. در رویدادی در چنگدو در 20 اکتبر، EVE Energy از سلول تمام حالت جامد Longquan No.3 2.0 پرده برداری کرد.- یک سلول سکهای با قطر 23 میلیمتر، ضخامت 4 میلیمتر با سرعت 1045 Wh/L، حدود 40 درصد بالاتر از سلولهای الکترولیت مایع قابل مقایسه، با استفاده از طراحی بدون آند و هدفگذاری در برنامههای کاشتنی مغز و رایانه - در کنار باتری یون سدیم برای چرخهای دوچرخ با درجهبندی 10-0-6 سیکل C ادعاهای فروشنده در مرحله راه اندازی محصول هدف کاشتنی-BCI به شما می گوید که این محصول هنوز یک محصول ذخیره سازی نیست. بسته سدیم نیمه تجاری مربوطه است.
منبع: رویداد پرتاب انرژی EVE، چنگدو (20-10-2026) از طریق رسانه های چینی
Jinko یک ماژول مسکونی را با 25.52 درصد ادعایی راه اندازی می کند. جینکو Tiger Neo 5.0 را برای پشت بام های مسکونی و ویلایی معرفی کرد: فرمت 48 سلولی تا 510 وات، ادعای بازده سلولی 28٪ و بازده ماژول 25.52٪ را داشت که این شرکت به عنوان یک رکورد تولید انبوه در صنعت توصیف می کند. جینکو میگوید سفارشهای سال 2026 این محصول توسط استرالیا، اروپا و ژاپن قفل شده است و به طور جداگانه ذخیرهسازی کامل داخلی با محصولات بالاتر از 7 مگاوات ساعت را نشان میدهد. ادعای شرکت- هیچ گواهی مستقلی در گزارش های موجود ذکر نشده است.
Saatvik Green یک TOPCon 3 670 Wp را راه اندازی کردماژول - 0. در نمایشگاه REI در 22 اکتبر رونمایی شد: یک ماژول شیشه ای دو وجهی چهار برش TOPCon 3.0 با قدرت 670 Wp. قیمت، منبع سلولی، ظرفیت تولید و زمان تولید انبوه فاش نشده است، بنابراین این یک اعلامیه راه اندازی است نه یک گزینه عرضه که می توانید امروز قیمت گذاری کنید. عمدتاً به عنوان یک نقطه داده دیگر در مورد جایی که برق جلویی TOPCon برای عرضه هندی و صادراتی استقرار یافته است.
منبع: Jinko Solar از طریق رسانه های چینی (2026-10-22)؛ Saatvik Green در REI Expo (22-10-2026)
پروسکایت: حمایت مالیاتی، یک آزمایش فضایی، و پاناسونیک زود حرکت می کند. سه مورد جداگانه پروسکایت در این هفته فرود آمدند. چین سلول های پروسکایت و پشت سر هم از مالیات مصرف معاف می کند از 01-09-2026 تا 2028-12-31- مشوق هزینه مستقیم در طول پنجره تجاری سازی. Renshuo Optoelectronics یک ماژول پروسکایت 1.2 mx 0.6 متر را با بازدهی 22٪ در سطح کامل و آزمایشی در حال پرواز در ایستگاه فضایی Shenzhou-23، هر دو در مرحله اعتبار سنجی گزارش کرد. و گزارش شده است که پاناسونیک تولید انبوه سلول پروسکایت را با هدف قرار دادن شیشه های PV یکپارچه در ساختمان به جلو آورده است. تجزیه و تحلیل صنعت همراه، پروسکایت را بهعنوان سیلیکون کریستالی افزایش میدهد، با دو پشت سر هم در سولههای با کارایی بالا و ارزش بالا به جای عرضه اصلی ابزار.
منبع: رسانه های چینی در مورد معافیت مالیاتی مصرف پروسکایت و Renshuo (2026-10-23)؛ تجزیه و تحلیل صنعت چین در پاناسونیک (2026-10-23)
یک عدد برای تخفیف: مدیر ارشد فناوری Jinko در 17 اکتبر گفت که قیمت ماژولها طی پنج سال آینده 50 درصد کاهش خواهد یافت. این یک پیشبینی شرکتی از طرف یک شخص ذینفع است، نه ارزیابی بازار - ما آن را گزارش میکنیم زیرا منتشر خواهد شد، نه به این دلیل که باید روی آن برنامهریزی کنید. همچنین توجه داشته باشید که این هفته هیچ سابقه کارایی تایید شده مستقلی در سطح بین المللی منتشر نشد. ارقام Fraunhofer، EVE و Jinko در بالا همگی ادعاهای فروشنده یا آزمایشگاهی هستند.
5. این چه معنایی برای شما دارد
موارد زیر قضاوتهای سرمقالهای هستند که از موارد بالا گرفته شدهاند و به عنوان ورودی برنامهریزی شما ارائه شدهاند - نه به عنوان توصیه، و نه به عنوان واقعیت تأیید شده.
هفته در یک خط:اروپا تعرفه شیشه های خورشیدی را برداشت و در عین حال اعلام کرد که ممکن است شیشه های جدید را بر روی هر چیز دیگری قرار دهد، باتری ها و اینورترهای چینی به هر حال با قیمت بی سابقه ای به جریان می افتند، و لیتیوم آنقدر ارزان شد که بحث قیمت سدیم را شکست - محدودیت برنامه های 2027 شما، شکاف ها و قوانین تحویل است، نه در دسترس بودن عرضه.
اگر ماژولها را در اروپا میخرید یا مونتاژ میکنید، در این سهماهه بر اساس لغو شیشههای خورشیدی عمل کنید: عوارض از 22 اکتبر پس از 12.5 سال از بین رفته است، و عوارض پرداخت شده از 22/07/2025 بدون بهره قابل استرداد است. از تامین کننده شیشه خود بخواهید که وظیفه قبلی را مجدداً نقل قول کند و از کارگزار گمرکی شما واجد شرایط بودن بازپرداخت در ورودی های گذشته را بررسی کند. تصور نکنید که پس انداز به طور خودکار انجام می شود - این به شرایط قرارداد شما بستگی دارد.
در حالی که کربنات لیتیوم زیر 100000 یوان در تن است، به دلیل قیمت به سدیم متعهد نشوید. تقریباً 0.38 یوان / وات ساعت برای LFP سرفصل در مقابل 0.45 یوان / وات ساعت برای سلولهای سدیم تولید انبوه، مورد هزینه معکوس شده است. اگر سدیم به دلایل آب و هوای سرد، بحرانی ایمنی یا طولانی مدت در فهرست نهایی شما قرار دارد، این دلایل همچنان پابرجا هستند - اما قرارداد را بنویسید تا افزایش قیمت لیتیوم شما را در شیمی اشتباه قرار ندهد.
دادههای صادرات را بهعنوان یک سیگنال تامین امنیت بخوانید، نه یک سیگنال سیاسی: باتریهای چینی به اتحادیه اروپا با 46 درصد افزایش به 31.2 میلیارد دلار و اینورترها به اتحادیه اروپا با افزایش 34.5 درصدی در سه ماهه سوم علیرغم محدودیتهای ماه مه، نشان میدهد که مسیرهای تقاضا از موانع دور میشوند. خطر برنامه شما این نیست که عرضه از بین می رود - بلکه این است که قوانین در اواسط قرارداد تغییر می کنند. قیمت در شرایط تغییر قانون و بند وظیفه برای تحویل سال 2027 به اتحادیه اروپا و ایالات متحده.
در مورد قیمت گذاری،این یک هفته انتظار با تعصب رو به بالا است. کل زنجیره چاپ شده است، اما سیگنالهای نرم فعلاً پایین میآیند (آینده ضعیف، استفاده نزدیک به 55٪، "پایدار در سطح، در زیر میافتد") در حالی که سه نیرو به بالا اشاره میکنند: بخش 232 ایالات متحده حداقل قیمتهای واردات، کمپین ضد انقطاع چین، و احتمال اعمال کف قیمت اعلامشده در قراردادهای صادراتی. اگر به حجم Q4-Q1 نیاز دارید، اکنون آن را قفل کنید. اگر بتوانید صبر کنید، خطر استحکام ناگهانی قیمتهای صادراتی چین بیشتر از خطر کاهش بیشتر است.
برای خریداران ذخیره سازی، تقویم مناقصه داستان است: گروه 3000 مگاوات / 12000 مگاوات ساعت عربستان دارای 27 توسعه دهنده است که در لیست نهایی قرار گرفته اند، NYSERDA ~950 مگاوات را در نیویورک تسویه کرده است، SECI 800 مگاوات / 3200 مگاوات ساعت در تاریخ 30 اکتبر بسته می شود، MW100} 12، و مناقصه 2226 مگاواتی PV آلمان در 23 اکتبر افتتاح شد. اگر تامین کننده هستید، این پنجره صلاحیت است. اگر خریدار هستید، توجه داشته باشید که حجم جایزه با این اندازه در سال 2027 دقیقاً همان چیزی است که شکاف های تحویل ردیف اول - نه قیمت سلولی - را به محدودیت الزام آور تبدیل می کند.
خریداران ذخیره سازیگسترش را بخوانید: سلولها پایین آمدند (LFP 280/314Ah حدود CNY 0.36/Wh) در حالی که سیستمهای 2 ساعته سمت AC کامل در CNY 0.52-0.63/Wh نگهداری میشوند - چیزی که تامینکننده شما از آن دفاع میکند حاشیه سیستم است، نه هزینه سلول. مذاکرات را در مورد قیمت سلول لنگر بیاورید و از خرابی سیستم بخواهید. دوم، تغییر تخفیف مالیات صادراتی، سفارشهای Q1 2027 را به Q4 2026 میکشاند، بنابراین ظرفیت Q4 از آنچه به نظر میرسد محدودتر است و اوایل سال 2027 ممکن است باعث توقف سفارش شود - تحویل را برنامهریزی کنید و بر این اساس قیمتگذاری مجدد کنید.
نصب و شارژ خریداران، دو نکته کاربردی: اول اینکه، رهبران ردیاب چینی اکنون در داخل هند و عربستان سعودی (Arctech در گجرات و جده) تولید می کنند، بنابراین سوالات مربوط به محتوای محلی و وظایف در آن بازارها باید از کارخانه محلی تامین کننده پرسیده شود، نه میز صادرات آن. دوم، الگوی مناقصه عمومی اروپایی در بخشهای همراه همگرا میشود - شارژر به اضافه سایبان PV به اضافه فضای ذخیرهسازی به علاوه شبکه کار میکند (تماس مارچه ایتالیا از 26 اکتبر) - در حالی که الگوی برنده تامینکننده در اروپا حضور خدمات محلی، قابلیت همکاری OCPP، بستههای شارژ ذخیرهسازی شبکه ضعیف و رتبهبندی دوام (IP55/IK10) است. بسته را پیشنهاد دهید، نه جعبه.
برای شارژ و موجودی خریداران: مناقصه همراه را تماشا کنید، نه تک محصول. منطقه Marche ایتالیا تنها پروژههایی را تامین میکند که شامل یک شارژر DC + 50 کیلووات، 70 کیلووات + PV (روف پشت بام یا سایبان) و 50 کیلووات ساعت ذخیرهسازی میشوند، با کارهای عمرانی، ترانسفورماتورها و شبکههای محلی نیز واجد شرایط هستند. این ساختار یکپارچه - شارژر به علاوه سایبان PV به اضافه باتری به اضافه شبکه در یک قطعه کار می کند - الگویی است که تدارکات عمومی اروپا به سمت آن حرکت می کند و به تامین کنندگانی که می توانند یک بسته را به جای یک جعبه پیشنهاد دهند، پاداش می دهد. به طور جداگانه، ما اکنون فولاد نصب کننده PV (گالوانیزه گرم تیانجین CNY 5940/t، Zn-Al-Mg CNY 4580/t) را به عنوان خط ورودی-هزینه ثابت ردیابی می کنیم.
این تاریخها را تماشا کنید: 30 اکتبر (مناقصه SECI 800 مگاوات / 3200 مگاوات ساعت)، 12 نوامبر (به خاطر دریاچه رواندا IPP)، اوایل نوامبر (سفارشهای US Commerce AD/CVD در هند، اندونزی و لائوس - سپردههای نقدی شروع میشود)، 23 نوامبر (تأثیر تعرفههای USITC و حداقل قیمتهای واردات 2 دسامبر و 2 دسامبر) 26، 2027 (تماس شارژ مارس بسته میشود، اولین حضور، اولین سرویس از 26 اکتبر).
منابع
همه موارد از گزارش های عمومی و انتشارات رسمی گردآوری شده اند. منابع اولیه:
رسمی و نظارتی:لغو شیشه های خورشیدی کمیسیون اروپا (از طریق انجمن صنعت فتوولتائیک چین و MLex)؛ جلسه توجیهی سیاست شورای ایالتی MIIT (20 اکتبر). اطلاعیه چارچوب ذخیره سازی کمیسیون تنظیم مقررات برق گجرات (16 اکتبر)؛ مناقصه Bundesnetzagentur (23 اکتبر)؛ درخواست ذخیره سازی انرژی فله NYSERDA. تماس Regione Marche FESR 2021-2027؛ داده های گمرک چین از طریق SCMP (22 اکتبر)
اطلاعات قیمت و بازار:InfoLink Consulting قیمت های هفتگی (هفته مرجع 15-21 اکتبر) و تفسیر لحظه ای ESS (21 اکتبر). صفحه قیمت ذخیره انرژی SMM (23 اکتبر)؛ مرجع قیمت های شرکت databm.com (22 اکتبر); TrendForce، Mysteel و Baichuan از طریق روزنامه های چینی (20-22 اکتبر)؛ هفته نامه پلی سیلیکون Huatai Futures (19 اکتبر)؛ CNESA از طریق رسانه های چینی (20 اکتبر)
رسانه های صنعتی:مجله PV (جهانی/استرالیا)، Energy-Storage.news، انرژیهای تجدیدپذیر، فناوری سیستمهای قدرت، بیزینس وایر، پورتال موبیلیتی، پست صبح جنوبی چین، پست اروپایی، شبکه انرژی چین، آینه تجدیدپذیر، SeedOps، سرویس مطبوعاتی الجزایر، نانجینگ روزانه / گزارش صبح نانجینگ، وال استریت، SMM،
شرکتی:Trina Storage، Huawei Digital Power، CORNEX (Chuneng)، WeLion New Energy، Yuanxin Storage، نتایج CATL Q3، Sungrow و onsemi، EVE Energy، Jinko Solar، Saatvik Green، Panasonic، Fraunhofer ISE، Flatiron Energy، Atmos Renewables، Valo، Enerven، Artechlar، Songrow، Songrow و Onsemi، (سونلگاز)، انرژی نو جینگچانگ
سلب مسئولیت:این جلسه توجیهی هفتگی اطلاعات در دسترس عموم را جمع آوری می کند و فقط برای مرجع عمومی بازار ارائه می شود. این به منزله مشاوره سرمایه گذاری، حقوقی، مالیاتی یا تجاری نیست و هیچ تضمینی برای صحت یا کامل بودن داده نمی شود. ارقامی مانند اندازه پروژه، ارزش قرارداد، نرخ عوارض و قیمت ها باید قبل از استناد به سند منبع تأیید شوند. لغو شیشههای خورشیدی اتحادیه اروپا همانطور که اعلام شده و در تاریخهای اعلام شده موثر است، گزارش میشود، اما خریداران باید محدوده و مکانیک بازپرداخت را بر اساس اطلاعیه مجله رسمی تأیید کنند. مواردی که به عنوان پیشنهاد توصیف می شوند (از جمله ابزارهای تجاری جدید اتحادیه اروپا و مفهوم قطع اضطراری فرانسه و آلمان) قانون نیستند و ممکن است تغییر کنند. برنامه تشویقی ذخیره سازی ایلینوی بدون شرایط منتشر شده گزارش شد. ارقام گزارش شده توسط شرکت (شامل حجم قرارداد CORNEX، Trina، Jinko، Sungrow/onsemi، EVE و CATL) و نتایج آزمایشگاهی (شامل سلول سیلیکونی-کربنی Fraunhofer ISE) همانطور که ادعا شده است بیان شده است و به طور مستقل تأیید نشده است. نتیجه Fraunhofer فقط تحت فشار پشته 1000 کیلو پاسکال به دست آمد و یک محصول تجاری نیست. شمارش سفارشات 600 گیگاوات ساعتی در خارج از کشور، قراردادهای چارچوبی و تعهدنامهها را بستهبندی میکند و یک کالای معوقه قابل تحویل نیست. ارزیابیهای قیمت منعکسکننده مبنای داخلی چین در CNY است و تبدیل نشده است. بخش 5 شامل قضاوت تحریریه است که به وضوح از واقعیت گزارش شده جدا شده است.
